وام

وام خود اشتغالی

وام خود اشتغالی

وام خود اشتغالی

وام خود اشتغالی، به معنای توانایی افراد در ایجاد و مدیریت کسب و کار خود به جای وابستگی به کسب و کار و یا سازمان های دیگر، می باشد. در ادامه، برای آشنایی با وام خود اشتغالی، با ما همراه باشید. 

یکی از انواع وام‌ ها، وام خود اشتغالی است. این وام، به افراد اجازه می‌دهد که بتوانند منابع مالی را برای راه‌اندازی یا توسعه کسب و کار خود تامین کنند. هدف این وام کمک به کارآفرینان و بهبود شرایط اقتصادی است.لازم به ذکر است که شرایط درخواست وام فوری با توجه به مبلغ و نوع وام متفاوت است.

جهت  کسب اطلاعات بیشتر درباره وام فوری خود اشتغالی می­توانید با هلدینگ طنین سازه  تماس بگیرید. مشاوران ما به طور کامل تمامی شرایط و قوانین وام­ ها را توضیح می­ دهند.

وام فوری خود اشتغالی

انواع وام خود اشتغالی 

 1. طرح اشتغال روستایی: هدف از ایجاد این طرح، علاوه بر حمایت از این قشر، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها است.
 2. طرح اشتغال خانگی: هدف از ایجاد این طرح، کمک به بهبود شرایط اقتصادی افراد و کمک به ایجاد کسب و کارها به وسیله ی مشاغل خانگی است.

اهداف وام خود اشتغالی 

 1. ترویج کار آفرینی و ایجاد اشتغال
 2. رشد اقتصاد جامعه
 3. توانمند سازی افراد
 4. حمایت مالی
تماس با ما

مزایای وام خود اشتغالی 

منابع مالی: وام خود اشتغالی، به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند سرمایه لازم برای راه ‌اندازی یا توسعه کسب و کار خود را تامین کنند. این وام‌ ها شامل تامین سرمایه اولیه، هزینه ی خرید مواد اولیه مرتبط با کارآفرینی و خرید تجهیزات می‌باشند.

توسعه ی فردی و شغلی: دریافت وام خود اشتغالی باعث ایجاد فرصت در جهت توسعه فردی و شغلی خواهد شد.

پشتیبانی مالی: وام خود اشتغالی برای کارآفرینان همچون پشتیبان مالی عمل خواهد کرد و آنها را در مراحل مختلف توسعه ی کسب و کارشان، کمک می‌کند.

کاهش ریسک مالی: یکی از مزایای دریافت وام خود اشتغالی، کاهش ریسک مالی می‌باشد. به این صورت که، بخشی از ریسک مالی برای کارآفرینان، بر عهده سازمان ارائه دهنده وام قرار خواهد گرفت.

افرادی که به تازگی می خواهند شروع به ایجاد کسب و کار خود نمایند، می توانند با دریافت این وام، ریسک کمتری را تجربه نمایند.

افزایش مشاغل: با دریافت وام خود اشتغالی می‌توانید کسب و کار مورد علاقه خود را راه‌اندازی کنید با ایجاد کسب و کارهای جدید نرخ بیکاری کاهش یافته و باعث افزایش اشتغال خواهید شد و این موضوع باعث رشد اقتصاد و رفاه جامعه خواهد شد

تحقق خواسته های شغلی: وام خود اشتغالی، یکی از راه های کمک به افراد در جهت رسیدن به آرزوهای شغلی و ایجاد کسب و کار مورد علاقه است.

دریافت وام خود اشتغالی از بانک ها

 1. بانک ملی
 2. بانک صادرات
 3. بانک سپه
 4. بانک ملت
 5. بانک مسکن
 6. بانک کشاورزی
 7. بانک رفاه کارگران
 8. پست بانک

وام خود اشتغال به چه افرادی تعلق خواهد گرفت ؟

مهم‌ ترین اولویت اعطای وام خود اشتغالی به متقاضیان دریافت این نوع از تسهیلات، عدم اشتغال در شرکت‌ها یا سازمان‌هاست. فرد متقاضی دریافت وام خود اشتغالی نباید به صورت قراردادی شاغل باشد و به مجموعه‌ی خاصی تعهد شغلی داشته باشد.

در ادامه به سایر افرادی که می توانند وام خود اشتغالی دریافت کنند، اشاره خواهیم کرد.

 1. زنان سرپرست خانوار با توانایی اجرای حداقل ۲۰ درصد از ظرفیت مشارکت در اجرای طرح خوداشتغالی
 2. ساکنین مناطق محروم
 3. دارندگان مدرک کاردانی از مراکز فنی
 4. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های آزاد، سراسری و مراکز آموزش عالی
 5. دارندگان مدرک کاردانی از مراکز آموزشی دولتی یا غیردولتی

وام خود اشتغالی به چه مشاغلی تعلق خواهد گرفت؟

برنامه‌نویسی، تولید محتوای بازاریابی، کسب و کارهای اینترنتی، پشتیبانی وب‌ سایت، طلاسازی، زیورآلات، خاتم‌کاری، تراش سنگ‌های نیمه قیمتی، حکاکی روی فلزات، قلم‌زنی، منبت، معرق‌کاری، کشاورزی، صنایع دستی، کشت محصولات گلخانه ‌ای، شیلات، زنبورداری، دام‌ داری، صنایع دستی، تولید پوشاک، قالی‌ بافی، فرش‌ بافی، گلیم ‌بافی، گلیم ‌دوزی، گیوه ‌بافی، گیوه‌ دوزی، تولیدات چرمی، تولید مصنوعات نمدی، پارچه‌بافی، تابلو فرش، نخ‌ریسی سنتی پرورش قارچ، پرورش گل و گیاه، تولید و فرآوری گیاهان دارویی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پرورش عقرب، تولید عرقیات گیاهی، پرورش کرم ابریشم و تولید میوه‌ی خشک انواع خدمات کارتن‌سازی و اقلام بسته‌بندی مجسمه‌سازی و هنرهای دستی.

ثبت نام وام خود اشتغالی 

برای ثبت نام وام خود اشتغالی ، باید از طریق کارا، به ثبت اطلاعات هویتی خود پرداخته و جهت دریافت وام اقدام کنید.

شرایط دریافت وام خود اشتغالی 

 1. تابعیت جمهوری اسلامی
 2. داشتن کارت خدمت وظیفه یا معافیت دائم (برای آقایان)
 3. کلیه‌ی اشخاص حقیقی در رده‌ی سنی ۱۸ تا ۵۰ سال، می‌توانند در بانک موردنظر خود ثبت‌نام کنند
 4. عدم اشتغال و دریافت مستمری در سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی یا غیردولتی
 5. تصویر اصل شناسنامه‌ی متقاضی دریافت وام به همراه کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه
 6. تصویر اصل کارت ملی متقاضی به علاوه‌ی کپی از پشت و روی کارت
 7. احراز هویت محل سکونت و ارائه‌ی اصل و کپی اجاره‌نامه یا سند ملکی به‌علاوه‌ی یکی از قبوض چندگانه
 8. آدرس دقیق محل مسکونی به همراه کد پستی معتبر
 9. ارائه‌ی طرح توجیهی قابل قبول برای اثبات علمی کاربردی بودن ایده‌ی تجاری
 10. فرد متقاضی دریافت وام خوداشتغالی، نبایست هیچ‌گونه سابقه‌ی چک برگشتی یا اقساط معوقه در سیستم بانکی کشور را داشته باشد.
 11. برای دریافت وام خوداشتغالی، می‌بایست بین یک یا دو نفر ضامن معتبر به همراه تمام مدارک هویتی مانند گواهی کسر از حقوق یا چک کارمندی به بانک مقصد ارائه شود. توجه داشته باشید که این مدارک و تعداد ضامن‌ها بسته به مبلغ اصل وام، ممکن است متفاوت باشد. متقاضی می‌بایست هنگام تکمیل و ارائه‌ی پرونده، در شرکت های دولتی، یک ضامن، و در بخش خصوصی، دو نفر را به عنوان ضامن، به بانک معرفی کند.

سود وام خود اشتغالی 

بانک های دولتی و غیر دولتی، برای اعطای وام، سودی را در نظر می گیرند. سود دریافتی برای تسهیلات وام خود اشتغالی 4 درصد درنظر گرفته می‌شود که بسته به میزان مبلغ مورد نظر شما در وامی که دریافت می‌کنید این رقم می‌تواند از 4 تا 10 درصد متغیر باشد.

وام فوری خود اشتغالی

وام فوری خود اشتغالی وامی است که دولت برای حمایت از اشتغال زایی و راه‌اندازی کسب و کارهای مشتریان و متقاضیان واجد شرایط به آنها ارائه می‌کند. وام فوری خود اشتغالی انواع مختلفی را دارا می‌باشد و برای قشرهای مختلفی از جامعه در نظر گرفته شده است. ما در ادامه برخی از انواع وام خود اشتغالی را برای شما توضیح خواهیم داد برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این باره این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

انواع وام فوری خود اشتغالی

وام فوری خود اشتغالی بانوان :

دولت در سال گذشته در راستای حمایت از بانوانی که همسر خود را از دست داده یا به واسطه از کار افتادگی همسر خود سرپرست خانوار شده‌اند و همینطور حمایت از مشاغل خانگی اقدام به اعطای وام خود اشتغالی به این قشر از جامعه کرده است.

متقاضیانی که طرحی در این مورد دارند و قصد راه‌اندازی کسب و کار خانگی به تنهایی یا به همراه خانواده خود را دارا می‌باشند می‌توانند با ثبت نام در سامانه کارا و ثبت طرح درخواست وام خود اشتغالی کنند. لازم به ذکر است مبلغ این وام ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. وام خود اشتغالی در حوزه‌های تولیدی پوشاک و صنایع دستی مانند چرم دوزی و قالی بافی ، کشاورزی و بسته‌بندی مانند پرورش گیاهان دارویی ، هنری مانند معرق کاری و رایانه‌ای مانند برنامه نویسی می‌باشد. این وام از طریق بانک رفاه کارگران و توسعه تعاون به متقاضیان پرداخت می‌شود.

برخی از بانک‌ها و موسسه‌های مالی وام بانکی برای زنان خانه‌دار را تحت عنوان وام خود اشتغالی به خانم‌ها می‌دهند و بعضی دیگر وام فوری بانوان را بدون هیچ پیش شرطی به متقاضیان خود ارائه می‌کنند‌. برخی هم هرچند در ظاهر از نام وام فوری بانوان استفاده می‌کنند اما در واقع اعتبار خرید لوازم خانگی به مشتریان و متقاضیان خود ارائه می‌کنند.

بنابراین طبق چیزهایی که گفته شد بهتر است قبل از انتخاب بانک بدانید شرایط هر کدام از این بانک‌ها که برای دریافت وام فوری بانوان به آن مراجعه می‌کنید چگونه می‌باشد و قرار است وام را چگونه به شما تحویل دهند.

وام فوری خود اشتغالی روستایی:

هدف از وام اشتغال زایی روستایی علاوه بر حمایت از این قشر زحمتکش جامعه ، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می‌باشد. بانک‌های عاملی که در این طرح مشارکت دارند شامل پست بانک و بانک کشاورزی و بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید می‌باشد.

برای دریافت این وام متقاضی باید به سامانه کارا مراجعه کند و طرح پیشنهادی خود را ثبت کند تا طرح او مورد بررسی قرار بگیرد و پس از آن اگر تایید شد وام به او پرداخت شود. مبلغ وام تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان و پس از بررسی و دستگاه اجرایی تا دو و نیم میلیارد نیز قابل افزایش می‌باشد.

از آنجا که هدف از اعطای وام خود اشتغالی روستایی ایجاد اشتغال پایدار در روستاها می‌باشد این وام تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که در روستا سکونت داشته باشند و تاکنون این وام را دریافت نکرده و از کمیته امداد نیز کمکی را در این مورد نگرفته باشند.

وام فوری خود اشتغالی کمیته امداد:

مددجویان کمیته امداد همواره جز قشرهای ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه بوده‌اند به همین دلیل همواره در طرح‌های گوناگون مورد حمایت ارگان‌های ذی ربط قرار گرفته‌اند. از این طرح‌ها می‌توان به عنوان وام‌هایی که به مددجویان ارائه می‌شود اشاره کرد.

یکی از این وام‌ها که بسیار مورد توجه بوده و بسیاری از افراد تحت پوشش کمیته امداد توانستند با استفاده از آن به خودکفایی رسیده و از پوشش کمیته امداد خارج شوند وام کارآفرینی کمیته امداد می‌باشد. مبلغ وام فوری خود اشتغالی کمیته امداد در سال ۱۴۰۰ چیزی معادل ۱۰۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد بوده است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تورم موجود و کمک هرچه بیشتر کمیته امداد به مددجویان برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد مبلغ این وام در سال گذشته به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. برای دریافت این وام در سال ۱۴۰۲ لازم است در سامانه کارا ثبت نام انجام دهید.

وام فوری خود اشتغالی بهزیستی:

سازمان بهزیستی با هدف دستیابی مددجویان خود به استقلال شغلی و کسب درآمد همواره به دنبال اعطای تسهیلات مالی و بانکی به آنان و به کارآفرینان در جهت به کارگیری این مددجویان در شغل‌های مناسب آنها بوده است. زیرا افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند به دلیل محدودیت‌های جسمانی نیازمند حمایت این سازمان می‌باشند.

به همین منظور در راستای اجرای طرح‌های حمایتی دولت برای این قشر جامعه یکی از تسهیلاتی که به این افراد اختصاص یافته وام خود اشتغالی می‌باشد. که از طریق معرفی نامه‌ای که این سازمان در اختیار مددجو قرار می‌دهد و با مراجعه به بانک مربوطه به او پرداخت می‌شود مبلغ این وام ۱۰۰ میلیون و کارمزد آن ۴ درصد می‌باشد.

میزان مبلغ وام فوری خود اشتغالی و کارآفرینی

مبلغ وام فوری خود اشتغالی و اشتغال زایی و کارآفرینی در سال ۱۴۰۲ در بانک‌های ارائه دهنده متفاوت می‌باشد. متقاضی برای دریافت این وام نمی‌تواند به تمام بانک‌ها مراجعه داشته باشد بلکه بانک‌های محدودی به ارائه این تسهیلات می‌پردازند. در حال حاضر بانک‌های ارائه دهنده شامل بانک‌های ملی ، مسکن ، سپه ، کشاورزی ، ملت ، رفاه کارگران ، صادرات، مهر ایران ، سینا و پست بانک می‌باشد.

مبلغ وام فوری خود اشتغالی به گفته معاون اشتغال وزارت کار و طبق مصوبات جلسه هشتاد و سوم شورای عالی اشتغال از ۱۰۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. البته در برخی بانک‌ها مانند بانک مسکن در طرح‌های خاص کارفرمایی، سقف این تسهیلات تا ۲ میلیارد تومان و در برخی دیگر تا مبلغ دو و نیم میلیارد تومان نیز افزایش داشته است و کارمزد این وام در اغلب موارد ۴ درصد بوده و بازپرداخت آن طی ۸۴ ماه می‌باشد. مبلغ این وام برای مشاغل پشتیبان به ازای اشتغال زایی برای ۴۰ نفر تا سقف ۴ میلیارد تومان است.

لازم به ذکر است که گفته شود قبل از اقدام به دریافت هرگونه وامی از شرایط بازپرداخت آن و میزان سودی که باید پرداخت کنید اطلاعات کامل را داشته باشید تا در هنگام بازپرداخت آن و هنگام پرداخت اقساط آن وام به مشکل برخورد نکنید.

 تا بتوانید وام خود را به راحتی دریافت کرده و آن را به بانک بازگردانید. در بسیاری از موارد شما می‌توانید به سایت‌های بانک‌های مورد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعات و مطالب لازم را در مورد شرایط بازپرداخت وام خود مطالعه کنید و همینطور در صورت نیاز می‌توانید به شعبه بانک مورد نظر خود مراجعه کنید و از مشاوران مالی و از افراد مشغول در بانک سوال‌هایی که دارید را بپرسید تا بتوانید وام خود را بدون هیچ مشکلی دریافت کنید و آن را بازگردانید.

شرایط بازپرداخت وام‌ها در بانک‌های مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد به همین دلیل بسیار مهم است تا شما به همان شعبه‌ای که قصد دارید از آنجا وام را دریافت کنید برای به دست آوردن اطلاعات مورد نظر خود مراجعه کنید.

سوالات متداول وام خود اشتغالی

ما در ادامه برخی از سوالات پرتکرار مردم در مورد وام فوری خود اشتغالی و اشتغال زایی را برای شما جواب خواهیم داد و موارد لازم را در مورد آن به شما توضیح خواهیم داد برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این باره تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

وام خود اشتغالی 1403 چیست؟

وام فوری خود اشتغالی 1403 وامی است که دولت برای حمایت از اشتغال زایی و راه‌اندازی کسب و کارهای متقاضیان واجد شرایط به آنها پرداخت می‌کند که در قسمت‌های قبلی به صورت کلی این موارد توضیح داده شد.

شرایط دریافت وام فوری خود اشتغالی 

شخص متقاضی باید بیکار بوده و از ارگان تحت پوشش دارای معرفی‌نامه باشد همچنین او باید دارای طرح و ایده برای راه‌اندازی کسب و کار و شروع کردن شغل خود باشد. تا در این صورت وام خود اشتغالی و اشتغال زایی به او تعلق بگیرد.

متقاضیان این وام باید بیکار باشند و از هیچ نهاد دیگری هم تسهیلات خود اشتغالی دریافت نکرده باشند. و همچنین ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه برای آقایان الزامی می‌باشد. اکثر بانک‌ها برای دریافت این وام‌ها شرط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال را در نظر می‌گیرد.

نحوه ثبت نام وام فوری خود اشتغالی 

ثبت نام وام فوری خود اشتغالی به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه کارا می‌باشد که با ثبت اطلاعات هویتی و بارگذاری مدارک می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید که در قسمت‌های قبلی برای ثبت نام در هر کدام به شما توضیحاتی داده شد.

افراد واجد شرایط دریافت وام فوری خود اشتغالی

اگر جز یکی از گروه‌های زیر باشید این امکان برای شما فراهم می‌شود تا وام خود اشتغالی دریافت کنید که این گروه‌ها عبارتند از :

 • فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
 • دیپلمه‌های فنی و کار و دانش
 • دارندگان مدرک فنی و حرفه‌ای از مراکز آموزشی دولتی یا آموزشگاه‌های آزاد
 • برگزیدگان جشنواره خوارزمی و مخترععان
 • برگزیدگان مسابقات مهارت ملی
 • دارندگان ایده‌های کارآفرینی

تسهیلات اشتغال زایی به چه کسب و کارهایی تعلق می‌گیرد؟

باید بدانید که وام خود اشتغالی برای کسب و کارهای خانگی و مشاغل روستایی در نظر گرفته شده. مشاغل خانگی مورد تایید وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که می‌توانند وام خود اشتغالی را دریافت کنند عبارتند از :

 • تولید پوشاک، قالی بافی ،فرش بافی ، گلیم بافی و گلیم دوزی ، گیوه بافی و گیوه دوزی ،حوله بافی تولیدات چرمی ، تولیدات مصنوعات نمدی ، گبه ،پارچه بافی،چیت بافی، تابلو فرش و نخ ریسی سنتی.
 • زیورآلات و خاتم کاری و تراش سنگ‌های نیمه قیمتی و حکاکی روی فلزات و قلم زنی و اجحام چوبی و منبت و معرق کاری
 • پرورش قارچ ، پرورش گل و گیاه ، تولید و فراوری گیاهان دارویی، تکثیر و پرورش زالوی طیبی، پرورش عقرب، تولید عرقیات گیاهی، پرورش کرم ابریشم و تولید میوه خشک.
 • انواع بسته‌بندی
 • کسب و کارهای الکترونیکی و پشتیبانی سایت و برنامه نویسی و ساخت انیمیشن
 • مجسمه سازی
 • مشاغل روستایی هم شامل کسب و کارهایی مانند کشاورزی و صنایع دستی و کشت محصولات گلخانه‌ای و شیلات و زنبورداری و دامداری می‌شود.

مراحل دریافت تسهیلات خود اشتغالی

اگر می‌خواهید از بانک و موسسات مالی وام خود را دریافت کنید پیش از هر چیز باید بدانید بانک مد نظرتان با چه نهادهایی همکاری می‌کند تا از سوی آن نهاد معرفی نامه دریافت کنید. سپس با در دست داشتن مدارک شناسایی لازم و معرفی نامه به نزدیک‌ترین شعبه بانک مورد نظرتان مراجعه کنید. معرفی‌نامه باید توسط یکی از نهادهای کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی و بنیاد شهید صادر شده باشد. اگر قصد دارید از صندوق امید برای مشاغل روستایی خود تسهیلات دریافت کنید ابتدا باید در این صندوق ثبت نام کرده و شماره رهگیری را دریافت کنید.

سپس یک طرح توجیهی خوب آماده کنید تا وام دهنده متقاعد شود که ایده کسب و کار شما کاربردی و اجرایی می‌باشد. هرچه ایده شما قوی‌تر باشد شانس بیشتری را برای دریافت وام خواهید داشت. پس از بررسی مدارک بازرسی یا مصاحبه انجام می‌شود و اگر شرایط شما مساعد باشد وام به شما تعلق خواهد گرفت .کمی بعد از دریافت وام بازرسی از کارتان انجام می‌شود.

نکته مهم وام خود اشتغالی

حواستان باشد که اگر وام خود را به غیر از هدفی که برای آن درخواست داده باشید خرج کنید مبلغ وام خود اشتغالی به همراه یک جریمه سنگین از شما پس خواهد گرفته شد.